Pāriet uz galveno saturu

"Bez adatas" (L.Šmite)

 



Ar Lindas Šmites darbiem iepriekš nebiju pazīstama, zināju tikai par grāmatu “Rainītis” (vēl manā lasāmo grāmatu sarakstā), taču autores bibliogrāfija ir krietni plašāka.  Citus “Vakara romānus” līdz šim arī nebiju lasījusi.

Romāna “Bez adatas” darbība risinās Pļavniekos. Izņemot Klāva Elsberga pazīstamo Pļavnieku  dzejas ciklu, uz ko romānā vairākkārt atsaucas arī L.Šmite, citu autoru darbos neesmu piefiksējusi, ka galvenā darbība tiktu tēlota šajā mikrorajonā. Tas arī bija galvenais iemesls, kāpēc vēlējos šo darbu izlasīt, jo dzīvojot starp Purvciemu un Pļavniekiem, ir pazīstama šo mikrorajonu savdabība.

 “Mums Pļavniekos it kā ir viss: dārgi jumti virs galvām, pilni lielveikalu iepirkumu rati, automašīnu krelles ap deviņstāvu namu garajiem kakliem, no kredītkartēm, maksāšanas un atlaižu kartēm uzblīduši maki. Ir grūti iepriecināmi bērni rotaļu laukumos, sunīši saitītēs, nevienam nevajadzīgi kaķi, mūžam ķērcošas kaijas, kas driskās plēš pilsētas rīta klusumu, aci no pieres izknābt gatavi kovārņi, kopīgi svētki un katram savējie ar grandiozu salūtu ik nedēļas nogali naksnīgajās debesīs.” (206.lpp.). Tik tiešām, salūtus te var baudīt katru nedēļu.

Galvenā varone Nelle, pensionāre un izbijusi šuvēja, dzīvo kādā no padomju laika blokmājas vienistabas dzīvokļiem un sien (bez šķērēm, bez adatām) no audumiem talismanus – lupatu lellītes, lai palīdzētu līdzcilvēkiem, kuriem ir kādas problēmas un bēdas. Nelles dzīvē ir gan “lupatiņu svētdiena”, gan “čaukstoša zīda otrdiena”, gan “nenosakāma materiāla sestdiena”. Nelles logu rotā lelles, kas liek garāmgājējiem ikdienas skrējienā uz brīdi apstāties.

 L.Šmitei izdevies notvert Pļavnieku sajūtu un Pļavnieku reālijas. Romānā attēlota nostalģija pēc aizgājušajiem laikiem un aizgājušajām idejām, kuras bieži un pat pārspīlēti atminas pensionāres, kurām “zāle bija zaļāka un debesis zilākas” jaunības laikos padomju gados. Un viņas nespēj pierast pie pašlaik esošās situācijas. Attēlota tāda kā divu pasauļu un uzskatu sadursme, tiesa gan – brīžiem ļoti stereotipiska un paredzama, tāpēc tas traucēja izbaudīt romānu.

Nākamais būtiskais akcents romānā ir cilvēku savstarpējās attiecības − diezgan atsvešinātas attiecības. Nelli uzmeklē dažādi cilvēki, kuriem vajag pārdabisku spēku palīdzību sasietu lellīšu veidolā – mīlestības pārdzīvojumu, alkoholisma un citu iemeslu dēļ. Nelle tiek uzskatīta par Pļavnieku dziednieci. Viņa palīdz līdzcilvēkiem, bet arī atsaka palīdzību, jo atbildību par savu dzīvi tie sāk pārnest uz Nelles pleciem. Dusmojas, ja viņa nav mājās, ja never vaļā durvis un nepalīdz, bet patiesībā Nelle viņiem ir svešiniece. Diezgan vientuļa krievu tautības sieviete, kurai pašai dzīvē ir daudz nepiepildītu ilgu.

“Bez adatas” nelielais grāmatas formāts un vēstījums ir piemērots gan atpūtas, gan pārdomu brīžiem. Un gan jau katram ir kāds talismans, kas mūsuprāt, palīdz. Kādam tas ir kastanis kabatā, kādam lupatu lellīte − varbūt Nelles sietā?  

             Izdevniecība “Latvijas Mediji”, 2020.g.

Šī emuāra populārākās ziņas

"Rakstītāja" (I.Gaile)

            Pirms Ingas Gailes romāna “Rakstītāja” droši vien daudzi pamanīja, ka “Zvaigzne ABC” izdevusi vēl kādu darbu par Ivandi Kaiju − Jāņa Ūdra “Ivande Kaija. Sievietes dzelme”. Abi romāni lasītāju iepazīstina ar Antoniju Lūkinu jeb Ivandi Kaiju – latviešu rakstnieci un sieviešu tiesību aktīvisti. Tas, ka divi atšķirīgi autori īsā laika posmā pievērsušies vienas personības izpētei, jau vien rosina vēlmi ātrāk izlasīt/uzzināt, kas tad ir I.Kaija, ar ko viņa bija un ir nozīmīga. Ņemot vērā atsauksmes par otra darba literāro kvalitāti, devu priekšroku I.Gailes “Rakstītājai” − latviešu prozas un literatūrzinātnes mijiedarbes projekta “Es esmu…” sērijas otrajai grāmatai.          Romāns nav tikai par rakstīšanu un ar to saistīto, kā varētu šķist pēc grāmatas nosaukuma. Romāns ir par sievietes pasauli, par viņas vietu sabiedrībā, pienākumiem, kas ir pretrunā ar patiesajām jūtām un vēlmēm, par seksualitāti. Par a...

"Kāpēc mēs guļam?" (M.Volkers)

  Metjū Volkers savas grāmatas “Kāpēc mēs guļam?” ievadvārdos norāda, ka “ja, lasot šo grāmatu, sajutīsieties miegains un aizmigsiet, es atšķirībā no citiem autoriem nebūt nejutīšos sarūgtināts.”  Tiešām nevaru iedomāties piemērotāku grāmatu, ko lasīt tieši pirms gulētiešanas.  Vai tev šķiet, ka pietiekami daudz guli? Kāds ir tavs miega režīms?  Vai jūties izgulējies un atpūties? Kas, tavuprāt, ir veselīgs miegs? Autors mudina lasītāju uzdot sev šos jautājumus, izvērtēt savu attieksmi pret miegu un tā kvalitāti. Grāmatā izklāstīti interesanti fakti vieglā un saprotamā valodā. Neiztrūkst arī dažādi sarežģīti termini, taču tas nerada grūtības uztvert tekstu, jo autors šķietami sarežģīto paskaidrojis ar konkrētiem piemēriem un pētījumu rezultātiem. Grāmatas beigās ir 12 ieteikumi veselīgam miegam. Protams, daudzi jau no tiem būs zināmi,   taču   pašsaprotamais  bieži vien  piemirstas .   Pašlaik no rītiem ir diezgan grūti pamosties, vak...