Metjū Volkers savas grāmatas “Kāpēc mēs guļam?” ievadvārdos
norāda, ka “ja, lasot šo grāmatu, sajutīsieties miegains un aizmigsiet, es
atšķirībā no citiem autoriem nebūt nejutīšos sarūgtināts.” Tiešām nevaru iedomāties piemērotāku grāmatu,
ko lasīt tieši pirms gulētiešanas. Vai
tev šķiet, ka pietiekami daudz guli? Kāds ir tavs miega režīms? Vai jūties izgulējies un atpūties? Kas,
tavuprāt, ir veselīgs miegs?
Autors mudina lasītāju uzdot sev šos jautājumus, izvērtēt savu attieksmi pret miegu un tā kvalitāti. Grāmatā izklāstīti interesanti fakti vieglā un saprotamā valodā. Neiztrūkst arī dažādi sarežģīti termini, taču tas nerada grūtības uztvert tekstu, jo autors šķietami sarežģīto paskaidrojis ar konkrētiem piemēriem un pētījumu rezultātiem. Grāmatas beigās ir 12 ieteikumi veselīgam miegam. Protams, daudzi jau no tiem būs zināmi, taču pašsaprotamais bieži vien piemirstas.
Pašlaik no rītiem ir diezgan grūti pamosties, vakaros agri paliek
tumšs, tāpēc šķiet, ka arī gulēt gribas iet agrāk. Tumšajā rudens laikā svarīga loma mūsu dzīvēs ir gaismai,
kas ietekmē miega kvalitāti. “Dienasgaismas zudums informē mūsu
suprahiazmātisko kodolu, ka pašlaik ir nakts, var atlaist bremžu pedāli no
čiekurveida dziedzera, ļaujot tam izdalīt lielu daudzumu melatonīna, kas
signalizē smadzenēm un ķermenim, ka klāt ir tumsa un laiks doties pie miera.”
(285.lpp.). Autors runā arī par mākslīgo apgaismojumu, kas pārstrukturē cilvēka miega režīmu un traucē normālam naktsmieram.
Kad ir bijis jāmācās kontroldarbiem, eksāmeniem vai jāraksta referāti un noslēguma darbi, par laimi, pie datora ekrāna vairāk par diviem naktī neesmu sēdējusi un sevi mocījusi. “Miegs sevi atkal un atkal pierāda kā atmiņas uzticamu palīgu – gan pirms mācīšanās, sagatavojot smadzenes jaunu atmiņu veidošanai, gan pēc tam, lai iegūto informāciju iecementētu un novērstu aizmiršanu.”(123.lpp). “Miegs iedarbina atmiņas nostabilizēšanās procesus.” (127.lpp.). Lielāka jēga būs tad, ja normāli izgulēsies, nevis visu nakti pavadīsi nomodā, cenšoties līdz pat rīta gaismai paspēt vēl kaut ko apgūt.
Grāmatā veltīta sadaļa, manuprāt, interesantākajai miega sastāvdaļai, proti, sapņiem un sapņošanai. “Iegrimstot REM miegā, sapņošana ņem virsroku un sākas iedvesmota atmiņas miksoloģija. Mūs vairs neierobežo tipiskākā un klaji acīmredzamā saistība starp atmiņas vienībām. [..] Nomodā mēs redzam tikai mazu daļu no visām iespējamajām atmiņu savstarpējām attiecībām.” (244.lpp.). Tāpēc jau ir tik brīnišķīgi doties gulēt un sapņot, jo tas palīdz arī radošumam.
Aktuāla grāmata, lai atgādinātu sev par miega būtisko lomu dzīvē.
Izdevniecība "Helios", 2020.g.